Bohužel, i takto úžasná věc, jako je latex, může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci.

Alergie na latex může zahrnovat řadu alergických reakcí na proteiny přítomné v přírodním kaučukovém latexovém materiálu. Když se výrobky obsahující latex dostanou do kontaktu se sliznicemi, mohou membrány absorbovat latexové proteiny.

Osoba, která na sobě zjistí příznaky alergie na latex, by měla neprodleně vyhledat pomoc alergologa.

Je mnoho druhů alergických reakcí na tento materiál. Rychlost nástupu je přímo úměrná stupni alergie. Reakce začnou vykazovat příznaky během několika minut po expozici latexu nebo mohou trvat hodiny nebo dny, než se objeví. 
Nejčastěji se alergie na latex projevuje kopřivkou v místě kontaktu, následovanou rýmou. Nejběžnější fyziologickou reakcí na expozici latexu je dermatitida v místě kontaktu, která ustupuje bolestivosti, svědění a zarudnutí. Angioedém je také běžnou reakcí na orální, vaginální nebo rektální kontakt. Příznaky závažnější přecitlivělosti zahrnují lokální i generalizovanou kopřivku; pocity slabosti apod., nevolnost a zvracení; břišní křeče; rýma; bronchospasmus; a anafylaxe. Další reakce mohou zahrnovat puchýře, svědění a krusty v místě kontaktu. Tato dráždivá kontaktní dermatitida je považována za neimunitní reakci na latex. Stupeň reakce je přímo úměrný délce expozice a také teplotě kůže.

Vdechnutím latexových částic může dojít ke kopřivce po celém těle, zánětu očí, průduškovému astmatu nebo až anafylaktickému šoku.

Pokud alergií na latex trpíte, není jiná možnost, než se vyvarovat kontaktu s latexovými výrobky.